Bierzmowanie

Wprowadzenie do sakramentu Bierzmowania

Sakrament bierzmowania, zwany także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, jest jednym z siedmiu sakramentów Kościoła. Jest to chwila, w której osoba ochrzczona otrzymuje pełnię darów Ducha Świętego, umacniając ją w wierze i umożliwiając pełniejsze uczestnictwo w życiu Kościoła.

Biblijne podstawy Bierzmowania

Podstawy teologiczne bierzmowania znajdujemy w Piśmie Świętym, zwłaszcza w Dziejach Apostolskich, gdzie apostołowie modlili się za wiernych, aby otrzymali Ducha Świętego:

„Kiedy apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, posłali do nich Piotra i Jana. Ci przybyli i modlili się za nich, aby otrzymali Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił; byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy kładli na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.” (Dz 8, 14-17)

 

Obietnica Jezusa dotycząca zesłania Ducha Świętego spełniła się w dniu Pięćdziesiątnicy, co było kluczowym momentem w historii Kościoła:

„A gdy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, wszyscy byli razem na jednym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym.” (Dz 2, 1-4)

 

Znaczenie sakramentu Bierzmowania

Bierzmowanie jest sakramentem, który głęboko zakorzenia chrześcijanina w życiu duchowym i apostolskim. Jest on nie tylko widzialnym znakiem, ale i rzeczywistym działaniem Ducha Świętego, który umacnia wiarę, nadzieję i miłość.

 

Św. Paweł w Liście do Efezjan pisze:

„Nie upijajcie się winem, bo to prowadzi do rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie nawzajem psalmami, hymnami i pieśniami duchowymi, śpiewając i grając Panu w swoich sercach.” (Ef 5, 18-19)

Obrzędy sakramentu Bierzmowania

Sakrament bierzmowania udzielany jest zazwyczaj przez biskupa, choć może to uczynić również upoważniony kapłan. Centralnym momentem jest nałożenie rąk na bierzmowanego i namaszczenie go krzyżmem świętym, podczas którego celebrans wypowiada słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.”

 

Namaszczenie krzyżmem symbolizuje włączenie w misję Chrystusa, który został namaszczony Duchem Świętym podczas chrztu w Jordanie:

 

„Zaraz po chrzcie Jezus wyszedł z wody. Wtem otworzyły się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego, zstępującego jak gołębica i przychodzącego na Niego. A oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».” (Mt 3, 16-17)

Efekty Bierzmowania

Bierzmowanie przynosi wiele duchowych owoców. Przede wszystkim pogłębia więź z Chrystusem i Jego Kościołem. Osoba bierzmowana otrzymuje specjalną moc Ducha Świętego, która umacnia ją do odważnego świadectwa wiary w codziennym życiu.

 

Bierzmowanie jest sakramentem, który dopełnia łaskę chrztu, udzielając Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas jako dzieci Boże, silniej zjednoczyć z Chrystusem, umocnić naszą więź z Kościołem oraz włączyć nas w jego misję, pomagając w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa zarówno słowem, jak i czynem.

 

Podsumowując, sakrament bierzmowania jest kluczowym etapem w życiu chrześcijanina, prowadzącym do pełniejszego uczestnictwa w życiu Kościoła i głębszego zjednoczenia z Chrystusem. Jest to dar, który umacnia naszą wiarę i uzdalnia do odważnego jej wyznawania, stając się prawdziwymi świadkami Chrystusa w świecie.

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla 

 

ul. Kościuszki 2

74-500 Chojna 

Zachodniopomorskie

Nr konta parafii:

81 9370 0007 0008 9731 2000 0001

Godziny Mszy Świętej

Sanktuarium:

W niedziele: 7.30, 10.30, 12.00, 

W dni powszednie: 18.00

 

Barnkowo św. Marka 

W niedziele: 9.00

W środę: 16.00

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Obserwuj nas:

      Facebook