Chrzest jest jakby drugim, „nowym narodzeniem” (J 3, 5), w którym człowiek otrzymuje nadprzyrodzone życie Boże (Rz 6, 3-4; Gal 3, 27). Gładzi on grzech pierworodny i wszystkie dotychczasowe grzechy (Rz 5, 12-21), udziela Ducha Świętego i wynosi człowieka do stanu przybranego dziecięctwa Bożego (Dz 8, 15; Gal 4, 5). Dzięki chrztowi człowiek staje się członkiem Kościoła i może przyjmować inne sakramenty. Bez chrztu przyjmowanie innych sakramentów jest niemożliwe, byłyby one bowiem przyjęte nieważnie i świętokradzko.
PRZYGOTOWANIE DO CHRZTU
Przed chrztem należy ustalić imię dziecka i wybrać dla niego rodziców chrzestnych. Ponieważ chrzest jest obrzędem religijnym, imię to powinno być chrześcijańskie. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Cieszcie się, że imiona wasze zapisane są w niebie” (Łk 10, 20). Dziecko będzie miało podwójny powód do chrześcijańskiej radości, gdy otrzyma chrześcijańskie imię.
Ojcem lub matką chrzestną może zostać każdy w łączności z Kościołem katolickim oraz wierzący i praktykujący ochrzczony po ukończeniu 16 lat. Musi to być osoba należąca do Kościoła i żyjąca zgodnie z jego wymaganiami (np. chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego).
Akt chrztu podpisują rodzice i chrzestni. Sporządza się go na podstawie metryki urodzenia dziecka. Zarówno rodzice, jak i chrzestni, w czasie Mszy św. chrzcielnej (zazwyczaj w niedzielę) powinni przystąpić do Komunii św., dlatego wcześniej winni odbyć spowiedź.
Ceremonia kościelna chrztu dzieli się na cztery części:
1. Wprowadzenie i przyjęcie dzieci,
2. Liturgia słowa Bożego,
3. Obrzęd chrztu,
4. Modlitwy końcowe.
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla
ul. Kościuszki 2
74-500 Chojna
Zachodniopomorskie
Sanktuarium:
W niedziele: 7.30, 10.30, 12.00,
W dni powszednie: 18.00
Barnkowo św. Marka
W niedziele: 9.00
W środę: 16.00
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.