HISTORIA PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Chojnie

 

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie został wybudowany i poświęcony w 1913 r. jako pierwsza świątynia katolicka na ówczesnych ziemiach protestanckich. Jej fundatorami byli Polacy pracujący w niemieckich majątkach. Kościół wybudowany przez Polaków, stanowił cząstkę polskości. "To właśnie Serce Jezusowe było tym miejscem, gdzie Polacy spotykali się, aby się modlić, ale również rozmawiać po polsku i poczuć troszeczkę tzw. małej Ojczyzny” ‒ podkreśla ks. Mariusz Matuszak, obecny kustosz chojeńskiej świątyni.

 

Parafia NSPJ w Chojnie należy do nielicznych na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, które swój rodowód wywodzą sprzed II wojny św. To niezwykle ważny fakt, przez ponad 400 lat dominowała tutaj reformacja, dlatego obecność parafii katolickiej była zawsze ogromnym ewenementem. Przypomnijmy, więc sobie krótko historię tej już ponad stuletniej parafii.

 

Do rolniczego regionu, jakim był powiat chojeński, przyjeżdżało po I wojnie św. wiele osób za pracą. Byli to przeważnie pracownicy sezonowi, w głównej mierze katolicy. I to oni zdecydowali, że chcą mieć własną świątynię. Na terenie Nowej Marchii (historycznej krainy, której częścią jest Chojna)  pierwszy katolicki kościół powstał już w 1858 r. w Kostrzynie. Początkowo katolicy z Chojny i okolicy załatwili z władzami, iż modlić się będą w jednym z pomieszczeń dawnego poaugustiańskiego klasztoru, gdzie obecnie mieści się kaplica Matki Boskiej. Katolików było jednak coraz więcej, dlatego pojawił się pomysł budowy nowego kościoła. Na ten cel wykupiono, bowiem działkę poza średniowiecznymi obwarowaniami miasta. Trzeba wiedzieć, że jeszcze w 1926 r. pierścień obwarowań zachował się w całości. Datki samych robotników nie starczyły budowę, więc wsparł finansowo niemiecki ruch katolicki z hrabią Józefem Stolbergiem na czele. Piękna neogotycka świątynia została oddana do użytku wiernych w 1913 r. Od czasów reformacji był to pierwszy katolicki kościół w Chojnie. Służył wiernym z całej północnej części powiatu chojeńskiego. Parafia została włączona do diecezji wrocławskiej. Zmiany społeczne i wyznaniowe przyniósł koniec wojny. Przed frontem część Niemców uciekła za Odrę, ale część chojnian została. Został również z matką niemiecki ksiądz katolicki Franciszek Müller.

 

Dla oddania hołdu pracującym tutaj kapłanom przypomnijmy wszystkich proboszczów: ks. Klimek, ks. Papierz, ks. Franciszek Muller, ks. Andrzej Czechowicz, ks. Kazimierz Terlecki, ks. prał. Zbigniew Wójcik, ks. Kan. Waldemar Michałowski i ks. Kan. Henryk Przestacki oraz obecny kustosz Sanktuarium ks Mariusz Matuszak. Dla oddania prawdy historycznej należy jeszcze dodać pracującego tutaj przez 17 lat ks prał. Pawła Mikulskiego, który był spokrewniony z ks. prał Zb. Wójcikiem i ofiarnie pomagał w odgruzowaniu i remoncie klasztoru. Niewątpliwie osobny duży artykuł należałoby napisać na temat 31 lat posługi ks. prał. Zbigniewa Wójcika, który całe swoje kapłańskie serce poświęcił heroicznej pracy duszpasterskiej nad budowaniem nieprzemijających wartości, które zostały zaszczepione w jego parafianach. Rok temu, gdy ks. prałat obchodził 60 lecie kapłaństwa przybliżyliśmy na naszych łamach postać ks. prał. Zb. Wójcika. Bez Jego wiary, siły ducha, zapału i ufnej modlitwy Chojna nie wyglądałaby dziś tak jak się obecnie prezentuje.

 

"12 czerwca 2021 r. kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla. To jedyne takie sanktuarium w Polsce. Uroczystości przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński ks. Abp Andrzej Dzięga. W jej trakcie zaprezentowano i poświęcono również obrazy Jezusa Miłosiernego i Chrystusa Króla Polski. Ten ostatni został podarowany w 2011 r. przez amerykańską Polonię z Chicago. Trafił wówczas na Jasną Górę, a w marcu 2021 r. przekazano go do Chojny. „Przyszedł z amerykańskiej ziemi ale od polskich serc i przez Częstochowę, przez Jasną Górę, gdzie w ukryciu przez pełnych 9 lat, jak w tajemnicy pod sercem niepokalanym, oczekiwał, omodlony, wytęskniony” – mówił ksiądz Arcybiskup."

(źródło: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla w Chojnie (vicona.pl)

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla 

 

ul. Kościuszki 2

74-500 Chojna 

Zachodniopomorskie

Nr konta parafii:

81 9370 0007 0008 9731 2000 0001

Godziny Mszy Świętej

Sanktuarium:

W niedziele: 7.30, 10.30, 12.00, 

W dni powszednie: 18.00

 

Barnkowo św. Marka 

W niedziele: 9.00

W środę: 16.00

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Obserwuj nas:

      Facebook